Fosfor a zdrowie naszych zwierząt

Fundacja Surowe Kotki i Psy

Dietetyka kliniczna w chorobach nerek i wątroby – wydarzenie, które odbyło się wczoraj było absolutnie przełomowe. Profesor Lechowski, doktor Wilczak, doktor Neska-Suszyńska – oni zawsze są doskonale merytoryczni i korzystają z najnowszej wiedzy. W tym wszystkim też mój wykład, ale wydarzeniem dnia było wystąpienie dr Britty Dobenecker i o nim szerzej napiszę. Do tematu będziemy wracać wielokrotnie.

Fosfor a zdrowie naszych zwierząt

Wykład dr Britty Dobenecker dotyczący znaczenia fosforu w pożywieniu i wnioski z niego powinny dotrzeć do każdego lekarza weterynarii i specjalisty ds. żywienia, do każdego opiekuna zwierzaka. Dr Dobenecker zajmuje się tematem fosforu w żywieniu zwierząt przez całą swoją karierę naukową, a zawodowo związana jest z Uniwersytetem w Monachium. Dlaczego ten fosfor jest taki ważny? Czemu się nim tak przejmujemy? Bo wiemy już, że ma wpływ na funkcjonowanie nerek. Bo zastanawiamy się dlaczego tyle zwierząt cierpi z powodu chorób nerek. Wiemy też, że musimy brać uwagę źródło fosforu, które z punktu żywieniowego a nie chemicznego dzielimy na: ⁃ fosfor organiczny (czyli ten z mięsa, ryb, roślin – występujący naturalnie w surowcach) ⁃ fosfor nieorganiczny (ten, który naturalnie nie występuje w pożywieniu ale jest do niego dodawany podczas procesów technologicznych jego wytwarzania (najczęściej w formie soli nieorganicznych) po to aby uzyskać pożądanie przez producentów cechy dotyczące np. konsystencji, koloru, ph produktu etc. )

Fosfor nieorganiczny

Teraz zaczyna się „zabawa”. Fosfor nieorganiczny szkodzi nerkom. Szkodzi sercu, szkodzi naczyniom. Przyczynia się do rozwoju zaburzeń metabolicznych, ma swój udział w powstawaniu cukrzycy, otyłości. Występuje w formie wielu dodatków, najczęściej soli nieorganicznych, które nie wymagają enzymatycznego trawienia i są błyskawicznie przyswajane przez organizm. Nie. Wyłapywacz fosforu nic tu nie zmieni. Bo nie zdąży!!! Nieorganiczny fosfor w diecie —> zwiększone wydalanie fosforu przez nerki —> martwica kanalików nerkowych pojawiająca się na skutek obciążenia nerek dodatkową pracą. Do tego możemy dodać kolejne zmiany w narządzie, które zaowocują rozwojem przewlekłej choroby nerek.

Jeśli myślicie, że wystarczy czytać skład to mam przykrą wiadomość. Fosfor nieorganiczny, z niepojętego powodu, jest klasyfikowany jako GRAS (czyli Generally Recognized as Safe) czyli bezpieczny dla zdrowia zwierząt i ludzi co oznacza, że producenci żywności nie muszą podawać, ile i w jakiej postaci dodają go do produktów. Z powodu biznesowego powód jest dość oczywisty. Fosfor organiczny – ten „naturalny” – jest opcją bezpieczniejszą, jego wpływ na organizmy kocie i psie w badaniach wskazuje, że można go ocenić jako niezagrażający lub o małym stopniu zagrożenia. Fosfor nieorganiczny to ten o ogromnym ryzyku. I skąd wiemy, że jest w karmach? Bo dr Dobenecker wykonała badania oceniając jak szybko się rozpuszcza 😉 Producenci nie podają informacji – nawet zapytani przez dr Dobenecker co dodają. Dotyczy to i karm komercyjnych i tych nazywanych potocznie weterynaryjnymi. Dotyczy to karm mokrych i suchych. Dołączam Wam grafiki z badań, które wykonała i o których już pisaliśmy na naszym profilu na Facebooku Surowe Kotki i Psy.

I wiecie co jest najbardziej smutne? Że większość ludzi nie ma o tym zielonego pojęcia, chcą pomagać swoim zwierzakom, chcą aby żyły jak najdłużej, czytają o tych zawartościach fosforu na opakowaniach (nie mając pojęcia jakiego jest pochodzenia) i guzik to znaczy w świetle badań, które pokazują o ile tego fosforu jest za dużo. I smutniejsze jest to, że wiele osób się o tym dowie i to oleje. Za trudne. Za dużo czytania. Łatwiej kupić karmę z napisem renal niż wgłębiać się w BARF czy gotowanie, niż iść do dietetyka. Na koniec: zapytałam dr Dobenecker czym więc karmić nasze psy i koty. Odpowiedź: jeśli nie wiesz, ile jest w karmie fosforu nieorganicznego to posiłki przygotowuj sam.

Literatura:
Analiza karm gotowych pod kątem zawartości fosforu: Dobenecker B., Phosphate intake with complete food and diets for chronic kidney disease available on the German market, Tierarztl Prax Ausg K Kleintiere Heimtiere 2021; 49(04)
Fosfor organiczny i nieorganiczny Dobenecker B, Reese S, Herbst S. Effects of dietary phosphates from organic
and inorganic sources on parameters of phosphorus homeostasis in healthy adult dogs. PLoS One. 2021 Feb 19;16(2)
Dobenecker B, Kienzle E, Siedler S. The Source Matters-Effects of High Phosphate Intake from Eight Different Sources in Dogs. Animals (Basel). 2021 Dec 4;11(12)
Wszystkie badania dr Dobenecker

Autorzy: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, Katarzyna Towalewska

Udostępnij wpis

Odbierz darmowy ebook!

Dołącz do naszego newslettera i odbierz darmowy ebook „Jajko w diecie psa i kota”. 

Polecane wpisy

Polska uzyskuje status kraju wolnego od choroby Aujeszkiego
Newsy

Polska wolna od choroby Aujeszkiego

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Krzysztof Jażdżewski, poinformował wczoraj o decyzji uznania Polski jako kraju wolnego od choroby Aujeszkiego. Życiowa zmiana dla hodowców trzody chlewnej Po

Optymalna częstotliwość karmienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek, wielkość, aktywność fizyczna oraz zdrowie zwierzęcia. Ile razy dziennie karmić psa lub kota? 
Żywienie zwierząt

Ile razy dziennie karmić psa lub kota? 

Posiadając psa lub kota jako członka naszej rodziny, jednym z najważniejszych czynników utrzymania ich zdrowia i dobrej kondycji jest odpowiednie żywienie. Jednym z najczęstszych pytań,