Dietetyka kliniczna w chorobach nerek i wątroby – wydarzenie, które odbyło się wczoraj było absolutnie przełomowe. Profesor Lechowski, doktor Wilczak, doktor Neska-Suszyńska – oni zawsze są doskonale merytoryczni i korzystają z najnowszej wiedzy. W tym wszystkim też mój wykład, ale wydarzeniem dnia było wystąpienie dr Britty Dobenecker i o nim szerzej napiszę. Do tematu będziemy wracać wielokrotnie.
Fosfor a zdrowie naszych zwierząt
Wykład dr Britty Dobenecker dotyczący znaczenia fosforu w pożywieniu i wnioski z niego powinny dotrzeć do każdego lekarza weterynarii i specjalisty ds. żywienia, do każdego opiekuna zwierzaka. Dr Dobenecker zajmuje się tematem fosforu w żywieniu zwierząt przez całą swoją karierę naukową, a zawodowo związana jest z Uniwersytetem w Monachium. Dlaczego ten fosfor jest taki ważny? Czemu się nim tak przejmujemy? Bo wiemy już, że ma wpływ na funkcjonowanie nerek. Bo zastanawiamy się dlaczego tyle zwierząt cierpi z powodu chorób nerek. Wiemy też, że musimy brać uwagę źródło fosforu, które z punktu żywieniowego a nie chemicznego dzielimy na: ⁃ fosfor organiczny (czyli ten z mięsa, ryb, roślin – występujący naturalnie w surowcach) ⁃ fosfor nieorganiczny (ten, który naturalnie nie występuje w pożywieniu ale jest do niego dodawany podczas procesów technologicznych jego wytwarzania (najczęściej w formie soli nieorganicznych) po to aby uzyskać pożądanie przez producentów cechy dotyczące np. konsystencji, koloru, ph produktu etc. )
Fosfor nieorganiczny
Teraz zaczyna się „zabawa”. Fosfor nieorganiczny szkodzi nerkom. Szkodzi sercu, szkodzi naczyniom. Przyczynia się do rozwoju zaburzeń metabolicznych, ma swój udział w powstawaniu cukrzycy, otyłości. Występuje w formie wielu dodatków, najczęściej soli nieorganicznych, które nie wymagają enzymatycznego trawienia i są błyskawicznie przyswajane przez organizm. Nie. Wyłapywacz fosforu nic tu nie zmieni. Bo nie zdąży!!! Nieorganiczny fosfor w diecie —> zwiększone wydalanie fosforu przez nerki —> martwica kanalików nerkowych pojawiająca się na skutek obciążenia nerek dodatkową pracą. Do tego możemy dodać kolejne zmiany w narządzie, które zaowocują rozwojem przewlekłej choroby nerek.
Jeśli myślicie, że wystarczy czytać skład to mam przykrą wiadomość. Fosfor nieorganiczny, z niepojętego powodu, jest klasyfikowany jako GRAS (czyli Generally Recognized as Safe) czyli bezpieczny dla zdrowia zwierząt i ludzi co oznacza, że producenci żywności nie muszą podawać, ile i w jakiej postaci dodają go do produktów. Z powodu biznesowego powód jest dość oczywisty. Fosfor organiczny – ten „naturalny” – jest opcją bezpieczniejszą, jego wpływ na organizmy kocie i psie w badaniach wskazuje, że można go ocenić jako niezagrażający lub o małym stopniu zagrożenia. Fosfor nieorganiczny to ten o ogromnym ryzyku. I skąd wiemy, że jest w karmach? Bo dr Dobenecker wykonała badania oceniając jak szybko się rozpuszcza 😉 Producenci nie podają informacji – nawet zapytani przez dr Dobenecker co dodają. Dotyczy to i karm komercyjnych i tych nazywanych potocznie weterynaryjnymi. Dotyczy to karm mokrych i suchych. Dołączam Wam grafiki z badań, które wykonała i o których już pisaliśmy na naszym profilu na Facebooku Surowe Kotki i Psy.
I wiecie co jest najbardziej smutne? Że większość ludzi nie ma o tym zielonego pojęcia, chcą pomagać swoim zwierzakom, chcą aby żyły jak najdłużej, czytają o tych zawartościach fosforu na opakowaniach (nie mając pojęcia jakiego jest pochodzenia) i guzik to znaczy w świetle badań, które pokazują o ile tego fosforu jest za dużo. I smutniejsze jest to, że wiele osób się o tym dowie i to oleje. Za trudne. Za dużo czytania. Łatwiej kupić karmę z napisem renal niż wgłębiać się w BARF czy gotowanie, niż iść do dietetyka. Na koniec: zapytałam dr Dobenecker czym więc karmić nasze psy i koty. Odpowiedź: jeśli nie wiesz, ile jest w karmie fosforu nieorganicznego to posiłki przygotowuj sam.
Literatura:
Analiza karm gotowych pod kątem zawartości fosforu: Dobenecker B., Phosphate intake with complete food and diets for chronic kidney disease available on the German market, Tierarztl Prax Ausg K Kleintiere Heimtiere 2021; 49(04)
Fosfor organiczny i nieorganiczny Dobenecker B, Reese S, Herbst S. Effects of dietary phosphates from organic
and inorganic sources on parameters of phosphorus homeostasis in healthy adult dogs. PLoS One. 2021 Feb 19;16(2)
Dobenecker B, Kienzle E, Siedler S. The Source Matters-Effects of High Phosphate Intake from Eight Different Sources in Dogs. Animals (Basel). 2021 Dec 4;11(12)
Wszystkie badania dr Dobenecker
Autorzy: Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, Katarzyna Towalewska