Wiele świeżo upieczonych właścicieli szczeniąt pragnie zapewnić swojemu pupilowi prawidłowy i zdrowy rozwój. To czym karmiony będzie szczeniak będzie miało wpływ na jego dorosłe życie, wygląd, a przede wszystkim zdrowie. Właściciele szczeniąt często borykają się z problemem ustalenia diety BARF dla swojego pupila, ze względu na takie czynniki jak np. szybki wzrost masy ciała. Jak więc wprowadzić dietę BARF szczeniakowi?
Jak wprowadzić dietę BARF szczeniakowi?
Szczenięta z uwagi na swój rozwój mają większe zapotrzebowanie od dorosłych psów, często nie możemy wręcz uwierzyć jak dużo potrafią pochłonąć. Wyliczając DER dla szczeniąt mamy kilka współczynników K.
- Od odsadzenia od matki do uzyskania 50% masy dorosłego psa K = 3
- 50-80% masy ciała dorosłego psa K = 2,5
- 80-100% masy ciała dorosłego psa K = 2
Ze względu na to, że w zależności od rasy, psy mają inne tempo wzrostu. Zwierzęta ras małych i miniaturowych dużo szybciej osiągają swoje dorosłe proporcje, bo już w wieku 8-10 miesiąca, rasy średnie około 12, a duże dopiero powyżej 18 miesiąca. Jednak wszystkie maluchy z uwagi na rozwój tkanek, rozwijającego się układu kostno-szkieletowego, dorastający mózg mają inne zapotrzebowanie niż dorosłe psy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie suplementowanie i dobrana dieta w okresie wzrostu, każdy niedobór bądź nadmiar może mieć swoje efekty w późniejszych dysfunkcjach.
Dlatego, że szczenięta jedzą tak dużo musimy rozsądnie dzielić im posiłki. O ile dorosły pies z powodzeniem może jeść 1-2 posiłki dziennie, o tyle szczenięta potrzebuję 4, a nawet 5 posiłków. Trudno 5-kilogramowemu szczeniakowi zaserwować w dwóch posiłkach 600g mięsa. Nie tylko jego żołądek nie jest w stanie pomieścić taką objętość, ale także cały układ trawienny nie byłby w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem w jednym posiłku. Maluchom ustala się porcję psa dorosłego, o docelowej masie.
Przykładowo mamy szczeniaka rasy border collie, który waży 5 kg. Zakładając po rodzicach, że powinien ważyć około 20 kg liczymy 3% od jego masy docelowej, czyli mamy 600g. Jeżeli mamy szczeniaka, którego rodziców nie znamy to liczymy 10% aktualnej masy ciała. Oczywiście, proporcje zachowujemy takie same jak w przypadku psa dorosłego. Weźmy jednak pod uwagę, że to jest tylko wyjściowe wyliczenie, bo bardzo ważna jest kaloryczność, nie sama waga porcji. Stąd wyliczamy DER, posiłek przede wszystkim powinien się zgadzać pod kątem dostarczanej energii, nie tylko objętości!
Suplementacja szczeniąt
Szczenięta mają też inne normy witaminowe, inne zapotrzebowanie na składniki mineralne, nawet dwukrotnie wyższe jak psy dorosłe. Przede wszystkim to co się wszystkim kojarzy, święta trójca – witamina D2, magnez i wapń. Przy czym wcale to nie oznacza, że jak będziecie dawać dwie łyżeczki skorupek z jaj do posiłku zamiast jednej to zrobicie dobrze. Przede wszystkim wapń wchłania się biernie u szczeniąt, dlatego jego nadpodaż jest szkodliwa.
Szczenięta w badaniach krwi mają inne normy niektórych parametrów, jak fosfor – który może być wyższy jak normy u dorosłych psów. W okresie rozwojowym, szczególnie u dużych ras, nie powinno się przekraczać stosunku 1,54:1, u małych ras – 1,6:1. Diety mięsno – podrobowe, bez uzupełnienia podaży wapnia i bez obecności kości, zawierają wapń do fosforu w stosunku 1:15 – 1:28 – jak widać, jest zdecydowana nadpodaż fosforu do wapnia. (Lek. wet.Aleksandra Szuba).
Witaminę D warto suplementować w postaci tranu z wątroby dorsza. Szczenięta potrzebują około 9g białka na kilogram masy ciała jednak nie liczymy w ich wypadku ilości białka na dzienne zapotrzebowanie. Przede wszystkim skupiamy się na kaloryczności, spokojnie nie przebiałkujemy swojego malucha.
- Drożdże – ok 1 -1,5 g / 10 kg obecnej masy ciała,
- Algi czyli jod FEDIAF : 0,15 mg jodu na 100 g suchej masy pokarmu, lub 0,07 mg / kg masy ciała.
- Omega 3 : 20 – 40 mg EPA/ kg masy ciała,
- witamina D – szczenię 20 IU / kg masy ciała (pamiętajmy o podrobach, szczególnie o wątrobie).
- Witamina E 10 IU/ kg
Sprawdź jak przechodzić na dietę BARF
Jak wyżej wspomniałam nie chodzi o nadmierne suplementowanie wapniem szczeniąt. Sporo osób ma też tendencję do suplementowania szczeniąt ras dużych i olbrzymich jeszcze dodatkowo suplementami wspomagające stawy. Nie zostało nigdzie udowodnione, aby podawanie tego typu środków faktycznie mogło zapobiec późniejszym problemom. Natomiast jest udowodnione, że mądrze dobrana dieta, która pozwala na spokojny i stabilny rozwój chroni układ kostno stawowy. Dodatkowo nie powinno się obciążać szczeniąt, chronić je przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz możliwymi urazami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tego typu preparat warto mądrze czytać skład. Sprawdzić, czy przypadkiem nasz maluch nie ma już tego typu elementów w diecie, albo czy faktycznie powinniśmy go karmić preparatami z niepotrzebnymi dodatkami.
Ważną kwestią jest temat kości, szczeniętom można podawać kości, pamiętajmy jednak, aby stopniowo je tego uczyć. Nie dawać im gnatów, które mogą być dla nich zagrożeniem. Staramy się dopasować wielkość kości, do wielkości malca. Nie używajmy kości nośnych zwierząt średnich i dużych. W okresie wymiany zębów trzeba mieć na uwadze, że gryzienie posiłków kostnych może wywoływać dyskomfort i zniechęcać pupila w przyszłości do ich spożywania. Warto na ten czas pomyśleć o mieleniu kości bądź podawaniu suplementu wapnia.
Szczenięta mają tendencję do zjadania odchodów rozmaitych zwierząt, szczególnie przeżuwaczy. To wynika z dorastającego układu pokarmowego i tworzenia się mikrobiomu w jelitach. Takie dodatki mają za zadanie także wspomóc produkcję witaminy K2. Jeżeli chcemy możemy robić domowe kiszonki typu kapusta czy ogórki, aby wspomóc mikrobiotę. Jednak musimy mieć na uwadze, że nadmiar soli może szkodzić. Musimy dodawać niewiele soli, jedynie tyle, aby udało się zakwasić produkty. Podawać tylko niewielkie ilości i mocno sporadycznie.
Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem diety BARF dla swojego szczeniaka możesz skorzystać z konsultacji stacjonarnej w Warszawie lub online.