Fundacja Surowe Kotki i Psy
Założona w 2016 roku Fundacja Surowe Kotki i Psy jako główny cel statutowy wybrała inspirowanie i promowanie zdrowego żywienia zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów. Ponadto skupiamy się na pomocy fundacjom, stowarzyszeniom i osobom działającym na rzecz zwierząt poprzez edukację na temat żywienia.
Bierzemy czynny udział w organizacji targów, spotkań, seminariów, konferencji i szkoleń mających promować prawidłowe żywienie zarówno psów jak i kotów. Nasza działalność jest ukierunkowana na propagowanie karmienia zwierząt dietą odpowiadającą potrzebom gatunkowym, w tym dietą BARF oraz na zapewnienie im odpowiedniego dobrostanu dla zachowania ich zdrowia fizycznego i prawidłowej kondycji psychicznej.
Współpracujemy również z innymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomocą zwierzętom oraz uczestniczymy w procesach certyfikacyjnych artykułów dla zwierząt.
Poznaj nasz zespół
mgr dietetyki Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
technik weterynarii, behawiorysta, zoodietetyk
Autorka 4 książek na temat żywienia psów i kotów oraz wielu artykułów publikowanych w czasopismach branżowych oraz dla opiekunów zwierząt. Założycielka fundacji Surowe Kotki i Psy, promującej zdrowe żywienie kotów i psów. Oprócz tego, że jest dietetykiem, jest profesjonalną i certyfikowaną behawiorystką, która ukończyła kurs COAPE z zakresu behawioryzmu zwierząt. Specjalizuje się w żywieniu psów i kotów oraz opracowywaniu planów żywieniowych (w tym diety BARF ale także diety gotowanej) dla zwierząt zarówno chorych, jak i zdrowych. Pracuje także jako Specjalista ds. żywienia zwierząt dla polskiej marki suplementów dla zwierząt Holista. Pacjentów przyjmuje w siedzibie Fundacji Surowe Kotki i Psy w Markach a także w Całodobowej Klinice Weterynaryjnej Puławska w Warszawie. Specjalizuje się w pacjentach z wielochorobowością, a koci pacjenci z chorobą nerek mają specjalne miejsce w jej sercu.
Obecnie w trakcie kursu „Zoofizjoterapeuta: psy i koty” w Studium Fizjoterapii Zwierząt.
Katarzyna Towalewska
koordynator zespołu dietetyków
W Fundacji Surowe Kotki i Psy zajmuje się koordynacją pracy dietetyków oraz ściśle współpracuje z Agnieszką Cholewiak-Góralczyk.
Jest członkiem The European Society of Veterinary and Comparative Nutrition (ESVCN).. Specjalizuje się w dietetyce kotów, zarówno zdrowych jak i chorych. Pracuje z pacjentami na karmach komercyjnych oraz z tymi na dietach przygotowywanych samodzielnie w domu. Prowadzi edukacyjny profil na Facebooku „Kot Czarek – o dietetyce w teorii i praktyce”.

Aleksandra Szuba
lek. weterynarii, dietetyk psów i kotów
Ma 8 psów zaprzęgowych, opiekuje się nimi, a jej narzeczony trenuje je w sporcie psich zaprzęgów. Jest Prezesem Klubu Zaprzęgowego i mega (mega!) psiarą, ale z miękkim miejscem w serduszku dla kotów.
Do tego karmi całe swoje towarzystwo BARFem. Jest jedną z najsilniejszych osób, jakie w życiu poznałam i się nigdy nie poddaje. Jak my wszystkie jest fanką literatury fantasy i kocha tatuaże, których ma już całkiem sporo.
Maria Budzyk
dietetyk psów i kotów
Z wykształcenia psycholog, hodowca owiec i kóz, w wolnych chwilach trenuje pasterstwo ze swoim psem- owczarkiem belgijskim odmiany tervueren z linii użytkowej. Choroba nerek jej nieżyjącego już maine coona spowodowała, że zainteresowała się dietą BARF w czasach, gdy jeszcze to sucha karma wiodła prym.
Dzisiaj dla odmiany poza sportem oddaje się problemom układu pokarmowego, które mocno gnębią współczesne zwierzęta. Testując na swoim psie z IBD ciągle szuka nowych alternatyw, które pozwoliłby zrozumieć, dlaczego ta paskudna choroba jest tak trudna do wyleczenia, jak poprawić życie zwierząt mierzących się z nieustającymi kłopotami ze strony układu trawiennego.
Joanna Kempa
dietetyk psów i kotów
W 2022 roku zdecydowała, że chce wywrócić swoje życie do góry nogami i dostała się na drugą edycję kursu Dietetyki psów i kotów. Do tej pory zrobiła magistra na kierunku, z którym nie chciała wiązać swojej przyszłości i pracowała w firmie, która nie przynosiła jej satysfakcji. W międzyczasie została dyplomowaną kocią behawiorystką i wolontariuszką w pro zwierzęcej fundacji. Jednak od zawsze marzyła, aby związać życie zawodowe ze zwierzętami, a problemy zdrowotne jej kocich członków rodziny – Miodka, Kiwika i Oriona – popchnęły ją w szpony zwierzęcej dietetyki. Mądre żywienie psów i kotów stało się pasją, a wkrótce pojawiła się chęć dzielenia zdobytą wiedzą i doświadczeniem z innymi Opiekunami zwierząt.
Michalina Śliwińska
dietetyk psów i kotów
Dietetycznie prowadzi koty i psy, natomiast behawiorystką zajmuje się tylko kocią. Najchętniej układa diety BARF, ale pracuje również z karmami komercyjnymi. Najczęściej pracuje ze zwierzakami cierpiącymi na choroby układu pokarmowego, alergie oraz schorzenia nerek.
Jako behawiorystka specjalizuje się w rozwiązywaniu konfliktów w kociej grupie oraz przygotowywaniu kotów i ich opiekunów do zmian, takich jak pojawienie się w domu dziecka lub kolejnego kota.
W swojej pracy zwraca uwagę na behawioralne aspekty żywienia i łączy wiedzę z zakresu tych dwóch dziedzin, dzięki czemu pomaga swoim podopiecznym w kompleksowy sposób. Ukończyła studia podyplomowe z Behawiorystyki kotów i kurs zawodowy z Dietetyki psów i kotów.
Basia Demczuk
dietetyk psów i kotów
Magda Dymarczyk
dietetyk psów i kotów
Sara Gajewska
dietetyk psów i kotów
Praca ze zwierzętami od dawna była moim marzeniem i pierwszym krokiem do jego realizacji było ukończenie studiów podyplomowych na kierunku Behawiorystyka zwierząt towarzyszących a następnie kursu Behawiorysta-zoopsycholog. Zdobywając wiedzę z zakresu behawioru dużą uwagę poświęcałam tematyce właściwego żywienia zwierząt, szczególnie w kontekście tego, jak wpływa ono na zdrowie oraz zachowanie. Zagadnienia dietetyczne interesowały mnie coraz bardziej i zaczęłam rozwijać swoją wiedzę w tym zakresie, uczestnicząc w kursach, konferencjach i szkoleniach. W 2022 r. ukończyłam pierwszą edycję kursu Dietetyki psów i kotów w Warszawie, prowadzonego przez Agnieszkę Cholewiak-Góralczyk oraz Katarzynę Towalewską. Prywatnie jestem opiekunką psiej seniorki Maszy.
Kasia Szrajda
dietetyk psów i kotów
Berenika Niesłuchowska
dietetyk psów i kotów
Zajmuje się dietetyką psów i kotów. Przygotowuje plany żywieniowe dla zwierząt zdrowych i chorych. Pracuje przede wszystkim na dietach przygotowywanych samodzielnie przez opiekunów w domu (dieta BARF).
Od kilku lat prowadzi edukacyjną stronę Kotuszkowo.pl i powiązane z nią media społecznościowe, na których popularyzuje wiedzę z zakresu żywienia i behawioru zwierząt. Dodatkowo publikuje artykuły branżowe, prowadzi wykłady i angażuje się w akcje na rzecz zwierząt. Prywatnie opiekunka 3 kotek: Saszy, Aiszy i Elzy oraz suczki Miji.
Aleksandra Marcinkowska
lek. weterynarii, dietetyk psów i kotów
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie oraz rocznego kursu zawodowego „Dietetyka psów i kotów” prowadzonego przez Agnieszkę Cholewiak–Góralczyk i Katarzynę Towalewską. Wraz z kolejnymi latami studiów, widząc ogromy potencjał wpływu diety na komfort życia pacjenta, poszerzała swoją wiedzę o żywieniu zwierząt uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach o tematyce dietetycznej. Jednocześnie sama miała okazję obserwować pozytywne rezultaty płynące z diety BARF, karmiąc w ten sposób swojego chorującego przewlekle towarzysza – kota Bazyla, który dzięki prawidłowej diecie odzyskał energię do życia.
Na co dzień, łącząc wiedzę medyczną zdobytą w czasie studiów z praktyką dietetyczną, wspiera żywieniowo zarówno pacjentów zdrowych jak i chorych.
Alina Wilczyńska-Żurawska
dietetyk psów i kotów
Żywieniem kotów zainteresowała się 10 lat temu, po przygarnięciu kota z chorobą jelit, dla którego leczenie farmakologiczne okazało się niewystarczające. Najwięcej satysfakcji sprawia jej opieka nad pacjentami chorymi przewlekle i możliwość zapewnienia im komfortu. Szczególne miejsce w jej zainteresowaniach zajmuje wspomaganie dietetyczne zwierząt z chorobami nerek oraz od niedawna pacjentów onkologicznych, a to za sprawą swojej kocicy chorej na chłoniaka. Jest absolwentką studiów podyplomowych Pielęgniarstwa i chowu zwierząt towarzyszących na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz drugiej edycji Kursu dietetyki psów i kotów, prowadzonego przez Agnieszkę Cholewiak-Gralczyk oraz Katarzynę Towalewską. W mediach społecznościowych prowadzi profil Wet Piguła i zoodietetyka. W wolnych chwilach relaksuje się z kotem/kotami na kolanach i książką lub na pieszych wycieczkach za miastem.
Sonia Zaleska
gastroenterolog
Tytuł lekarza weterynarii otrzymałam w 2019 r., kończąc studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Gastroenterologią zajmuje się od 2020 roku. Głównie interesuje się chorobami jelit. Widzę bezpośrednią korelacje między dobra dietą a chorobami układu pokarmowego – stad decyzja o pracy w Fundacji Surowe Kotki i Psy. Miłośniczka psów i kotów. Prywatnie właścicielka psa Fevera i kota Kefira. Poza pracą interesuje się behawiorem psów i kotów, szkoleniem psów, podróżami i narciarstwem.

Gabriela Grądzka
zoofizjoterapeuta
Na co dzień pracuje w przychodni weterynaryjnej, zajmując się hospitalizacją pacjentów szpitalnych. Dodatkowo, jako zoofizjoterapeutka konsultuje i rehabilituje psich i kocich pacjentów. W przypadku wskazania do zabiegu, jest również wykwalifikowaną hirudoterapeutką. W naszej Fundacji pomaga z tymczasami a także wspiera pacjentów w zakresie fizjoterapii oraz hirudoterapii.
Prywatnie zgłębia wiedzę z rehabilitacji koni i jest opiekunką adoptowanej kotki Alutki oraz rhodesiana Timona.
Marzena Jabłońska
tech. weterynarii, dietetyk psów i kotów
Choć aktualnie nic na to nie wskazuje, to jeszcze kilka lat temu poza byciem opiekunką swoich zwierzaków, nie miała nic wspólnego z weterynarią i dietetyką. To choroba (a w zasadzie choroby) jej ukochanego kota sprawiły, że szerzej zainteresowała się medycyną weterynaryjną i zdrowym żywieniem czworonogów i całkowicie w tym przepadła.
Pochodzi ze Szczecina. Ukończyła dwuletni kurs zawodowy technika weterynarii, a także specjalistyczny kurs dietetyki psów i kotów prowadzony przez Agnieszkę Cholewiak Góralczyk i Katarzynę Towalewską. Na swoim koncie ma również konferencje naukowe, szkolenia i webinary i nie ukrywa, że nie ma zamiaru się zatrzymywać. Przez wiele lat opiekunka kociego cukrzyka Olivera. Na Facebooku i Instagramie można znaleźć ją pod nazwą Carnidiet.
Katarzyna Wypych
dietetyk psów i kotów
Opiekunów kocich i psich wspieram zarówno dietetycznie poprzez ułożenie planu domowego żywienia lub dobrania karmy komercyjnej jak i behawioralnie w problemach relacji psio-kocich i radzenia sobie m.in. z kocią agresją, załatwianiem się poza kuwetą czy lękiem. Prywatnie prowadzę konto na Facebooku i Instagramie – Na Kota Urok oraz opiekuję się trójką wspaniałych kotów: Mają, Wisienką oraz Gustawem.
Karolina Stadnicka
dietetyk psów i kotów
Swoją przygodę z żywieniem psów i kotów rozpoczęła w 2019 roku, kiedy jako dom tymczasowy wzięła pod opiekę kocura z przewlekłą chorobą nerek w dość zaawansowanym stadium. To właśnie wtedy zaczęła szukać informacji o tym, co może dla niego zrobić, aby jak najdłużej cieszył się komfortowym życiem. Tak trafiła na pierwsze kursy dotyczące żywienia zwierząt i wciągnęło ją to na dobre.
W 2024 roku ukończyła specjalistyczny kurs dietetyki psów i kotów pod okiem Agnieszki Cholewiak-Góralczyk i Katarzyny Towalewskiej, aby móc wspomagać zdrowie nie tylko swoich zwierzaków. W swojej pracy stawia na dobranie diety do potrzeb zwierzaka oraz możliwości opiekuna. Pracuje w oparciu o karmy komercyjne i diety domowe, a także pomaga wprowadzać zmiany tak, aby zarówno opiekun, jak i zwierzak byli zadowoleni.
Prywatnie jest opiekunką czterech kotów, a także działa jako wolontariuszka oraz dom tymczasowy.
Justyna Czerwińska
dietetyk psów i kotów
Z wykształcenia jestem zootechnikiem, który postanowił pracować z małymi zwierzętami. Moja przygoda z nimi rozpoczęła się kilkanaście lat temu, gdy zaangażowałam się w pomoc bezdomnym zwierzętom. Później pracowałam jako petsitter oraz koci behawiorysta.
W 2024 ukończyłam kurs dietetyki psów i kotów prowadzony przez Agnieszkę Cholewiak-Góralczyk i Katarzynę Towalewską.
Prywatnie jestem opiekunką czterech kotów: Felka, Heli, Marilyn i Jarusia.
Anna Szwałkiewicz
dietetyk psów i kotów
Zwierzęta a zwłaszcza koty były mi bliskie od dawna, jednak zaangażowanie w 2019 r. w działalność fundacji Koty z Grochowa odmieniło moje życie zawodowe do góry nogami. Zaczęło się od kursu behawiorystyki kotów, a dalej poszło już lawinowo. Przygodę z dietą BARF zaczęłam w 2020 r. od chęci pomocy swojemu kocurkowi Kabiemu któremu przez jego liczne choroby zalecono łącznie aż 5 różnych karm. Doskonale rozumiem jak istotne jest holistyczne podejście do zwierząt: zdrowia, behawioru, diety… Gdy brakuje jakiegoś elementu nie jesteśmy w stanie w pełni pomóc zwierzakowi. Układam diety przygotowywane samodzielnie w domu (BARF, gotowane) lub oparte na karmach komercyjnych.
W mediach społecznościowych prowadzę profil Koci bzik. Prywatnie jestem opiekunką czterech kotów: Gucia Huby Jagody i Poziomki, a także działam jako dom tymczasowy.
Patrycja Skotak-Kapusta
tech. weterynarii, dietetyk psów i kotów
Szymon Wiktor


Tina Babiś
specjalistka ds. wizerunki i marketingu, grafik
W Fundacji Surowe Kotki i Psy zajmuję się sprawami techniczno-wizualnymi oraz ściślę współpracuję z założycielką fundacji – Agnieszką, koordynując jej grafik oraz bieżące zadania całego zespołu.