Autor: lek. wet Aleksandra Szuba, dietetyk psów i kotów

Kości – najbardziej kontrowersyjny element diety BARF

Wielokrotnie spotkaliście się zapewne z opinią, że psu kości nie podajemy nigdy, absolutnie i pod żadnym pozorem. Często wręcz przeciwnie – pies kości otrzymywać musi, a konkretnie – i tutaj pada opis, bardzo różny, zależny od przekonań i dotychczasowych zbiorów porad. Jaka jest prawda o kościach w diecie psa? Sprawdźcie w artykule!

 Jaka jest prawda o kościach w diecie psa?

Zaczynając od najbardziej podstawowych informacji – w jakiej sytuacji można, a kiedy absolutnie nie powinno się podawać kości ?

Co dają kości w BARFie?

Są źródłem wapnia, fosforu, mikroelementów. Szpik kostny jest źródłem witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych nienasyconych

Mają stanowić ( w czystej postaci ) ok 10 – 15 % masy całkowitej posiłku – np przy pałce z kurczaka zakładamy ok. 30 % kości, a resztę mięsa i skóry.

Zatwardzają stolec – więc ich nadmiar może doprowadzić do zaparć – ważna jest obserwacja stolca i indywidualne dopasowanie

Jakie kości podajemy na BARFie?

tkanką łączną, skórą i tłuszczem

Co jeżeli nie podajemy kości?

Dla utrzymania bilansu wapń – fosfor podajemy wtedy inny zamiennik będący suplementem wapnia – dobrany w zależności od potrzeb do danego schorzenia lub powodu, dla którego nie podajemy kości :

Pamiętajcie! Kości w diecie to najbardziej niebezpieczny element. Nie wolno bagatelizować tego zagrożenia!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *