Autor: tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, dietetyk psów i kotów

Jakie badania wykonać przed zmianą diety?

Bardzo często podczas konsultacji dietetycznej otrzymuje pytanie o to czy przed zmianą diety na BARF trzeba zrobić badania. I że musi być to straszna dieta, że w czasie jej trwania trzeba zwierzę badać.

Uporajmy się z tym przekonaniem raz na zawsze:

KAŻDEGO PSA I KAŻDEGO KOTA NALEŻY BADAĆ REGULARNIE.

A badania przed zmianą diety – czy to na BARF czy to na mokre puszki, czy też na gotowane należy wykonać ZAWSZE, po to aby wiedzieć jaki mam stan startowy! To jest ważne dla bezpieczeństwa zwierzęcia, Twojego i dietetyka!

Jakie często i jakie badania należy wykonać?

Badania:

Wiem, że to wychodzi drożej ale warto raz do roku robić badanie USG jamy brzusznej.

UWAGA: niekastrowane psy powyżej 5 roku życia OBLIGATORYJNIE USG raz w roku!

Echo serca też jest wskazane do wykonywania zgodnie z zaleceniami kardiologa. Badamy także kał: zwierzęta wychodzące co 3 miesiące, niewychodzące – 2 razy do roku.

Warto raz do roku oznaczyć poziom miedzi i cynku. Jeśli zauważymy u naszego zwierzęcia pogorszenie okrywy włosowej – również warto zrobić takie badanie!

To są podstawowe badania profilaktyczne. Jeśli zwierzę choruje – robimy dodatkowe badania zlecone przez lekarza prowadzącego. Nie bagatelizujemy badań. Zwierząt na BARFie wcale nie bada się częściej niż innych, to jeden z popularnych mitów wynikający z faktu, że osoby porządnie BARFujące podchodzą sumiennie do pozostałych obowiązków względem zwierzęcia.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *